Co to jest ryzyko płynności?

Expander kredyty Szczecin kontakt

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas korzysta z usług banku. To, na jaką ofertę się zdecydujemy, jest uzależnione przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektórym z nas wystarcza jedynie posiada rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego, na którym można bezpiecznie przechowywać pieniądze. Nie brakuje jednak i takich, którzy decydują się na założenie lokaty, ponieważ pragną pomnażać swój kapitał. Warto dodać jeszcze, że ogromną grupę klientów stanowią osoby zwane kredytobiorcami, ponieważ zaciągnęły różnego rodzaju kredyty i pożyczki.

Okazuje się jednak, że bank, jak zresztą każda inna instytucja finansowa, może mieć lepsze i gorsze okresy. W praktyce oznacza to, że czasami bank może być niewypłacalny, oczywiście nie całkowicie. Taka sytuacja zwana jest profesjonalnie ryzykiem płynności. Należy zdefiniować je jako ryzyko banku do utraty zdolności do wywiązywania się z bieżących zobowiązań finansowych.

Oczywiście, jeżeli zdarza się taka sytuacja, jest ona bardzo niekorzystna, pojawia się bowiem obawa, że instytucja finansowa przestanie odpowiednio funkcjonować. Wyobraźmy sobie , że w jednym czasie aż kilkunastu, a nawet więcej klientów upomina się o wypłacenie własnych środków finansowych. Może się tak zdarzyć, bowiem poszczególne transakcje kończą się w różnych terminach.

Na szczęście banki mają swoje sposoby na to, aby uniknąć takich przykrych sytuacji. Poprawa płynności związana jest przede wszystkim z nieustannie przeprowadzanymi transakcji. Im więcej osób założy lokaty albo zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, tym więcej bank zarobi. To może okazać się sposobem na walczenie z kłopotami.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe kwiecień 2024
Bezpłatne konta osobiste kwiecień 2024
Najlepsze karty kredytowe kwiecień 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie kwiecień 2024

+