Pożyczka contra kredyt – różnice

Expander kredyty Szczecin kontakt

Bardzo często posługując się słowami „pożyczka” i „kredyt”, używamy ich wymiennie, oznaczają dla nas to samo. To bardzo potoczne, ale i powszechne zjawisko. Warto jednak pamiętać, że między pożyczką a kredytem istnieje wiele różnic i są one dość zasadnicze.

Po pierwsze, różnice prawnicze. Pożyczki tak naprawdę może udzielić każdy, wcale nie musi być to bank czy jakaś inna instytucja. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to bycie posiadaczem pieniędzy, których w ramach pożyczki komuś udzielamy. Działem prawa, które obejmuje pożyczki, jest prawo cywilne. Kredyt to już poważniejsze zobowiązanie, a przepisy z nim związane reguluje prawo bankowe. Bank udzielając komuś kredytu, czerpie z pieniędzy swoich klientów.

Druga ważna różnica to cel, na który chcemy przeznaczyć pieniądze. Nie można wziąć kredytu tak po prostu, nie mówiąc, do czego potrzebne nam pieniądze. Umowa, jaką podpisujemy z bankiem, wymaga określenia celu kredytu. Co więcej, jeśli te pieniądze spożytkujemy inaczej, bank może oczekiwać od nas ich zwrotu. Z pieniędzmi z pożyczki możemy zrobić co nam się podoba.

Pożyczka gotówkowa daje ten przywilej, że pieniądze możemy dostać do ręki po bardzo krótkim czasie. Zdarza się, że po wypełnieniu wniosku o przyznanie nam pieniędzy, mijają 24 godziny i pieniądze już są nasze. Tymczasem z kredytem sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nie ma możliwości, że otrzymamy pieniądze z kredytu do ręki – wszystko zapisane jest na rachunku i do tego się ogranicza.

Pożyczka nie obciąża nas także dodatkowymi kosztami – jeśli pożyczamy pieniądze od znajomych, raczej nie spotkamy się z naliczaniem przez nich odsetek. Oddajemy tyle, ile pożyczyliśmy. Banki natomiast muszą zarabiać. Dlatego też kiedy bierzemy kredyt, bank nalicza sobie prowizję, którą musimy mu zapłacić.

Jak widzimy różnic jest sporo, dlatego też warto mieć świadomość ich występowania, aby unikać błędów nie tyle w nazewnictwie, co nawet w rozumieniu tych pojęć.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe czerwiec 2024
Bezpłatne konta osobiste czerwiec 2024
Najlepsze karty kredytowe czerwiec 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie czerwiec 2024

+