Czy EKUZ wystarczy na wakacjach?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje prawo do korzystania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia do świadczeń zdrowotnych w przypadku tymczasowego pobytu za terenie państwa członkowskiego UE oraz EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Karta może być wydana osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne NFZ, działa na takich samych zasadach, jak ubezpieczenie w tym państwie, dlatego warto wcześniej zapoznać się z jego warunkami. Wielu osobom wydaje się, że karta EKUZ wystarczy podczas wyjazdu za granicę, jednak nie zawsze będzie w stanie pokryć wszystkie koszty ewentualnego leczenia, dlatego warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie. O ile wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży, nie musimy martwić się o tego typu rzeczy, to planując wyjazd zagraniczny na własną rękę, należy się o to odpowiednio wcześnie zatroszczyć. Podobno co drugi Polak spędza urlop organizując wyjazd samodzielnie.

Zawsze istnieje ryzyko wypadku

Decydując się na wyjazd zagraniczny zorganizowany na własną rękę zazwyczaj naszym największym zmartwieniem jest miejsce noclegu oraz wybór miejsc, które chcemy zobaczyć, niewiele osób zastanawia się nad wyborem ubezpieczenia, tymczasem to bardzo ważna kwestia. Chociaż każdemu z nas wydaje się, że nie może spotkać nas nic złego, trudno jest przewidzieć, co stanie się w przyszłości, warto być ostrożnym. Nie należy ignorować ryzyka związanego z pobytem za granicą, szczególnie jeśli mamy w planach poruszanie się wypożyczonym samochodem. Niestety na wakacjach stajemy się nieostrożni, także o wypadek nie jest trudno, a leczenie zagranicą jest kosztowne.

Jeżeli mimo wszystko nie chcemy ponosić kosztów związanych z dodatkowym ubezpieczeniem, należy zaopatrzyć się przynajmniej w kartę EKUZ, która zagwarantuje nam podstawową opiekę lekarską w razie kłopotów zdrowotnych czy nieszczęśliwego wypadku. Będziemy traktowani identycznie, jak ubezpieczeni obywatele danego kraju. Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę z tego, że w większość krajów leczenie refundowane jest tylko częściowo, więc część kosztów tak czy inaczej pokryjemy z własnej kieszeni.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2024
Bezpłatne konta osobiste maj 2024
Najlepsze karty kredytowe maj 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2024

+