Kartą czy telefonem? Jak najbezpieczniej opłacać rachunki

Expander kredyty Szczecin kontakt

Nowoczesna technologia rozwija się tak szybko, że banki ciągle usprawniają obsługę klienta. Chociaż jeszcze kilka lat temu można było pomarzyć o takich udogodnieniach jak bankowość elektroniczna czy płatności zbliżeniowe, obecnie to standard. Co ciekawe coraz więcej banków umożliwia płatności za pomocą telefonów komórkowych. Czy to jest bezpieczne?

Niezależnie od tego, czy płacimy gotówką, kartą bankomatową czy za pośrednictwem telefonu, warto zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze istnieje ryzyko kradzieży naszych oszczędności. Chociaż płatności realizowane bezgotówkowo wydają się bezpieczniejszą formą transakcji, to mimo wszystko należy zachować ostrożność i chronić swoje dane oraz kody dostępu. W dzisiejszych czasach można płacić za zakupy kartą lub telefonem w większości sklepach, przybywa również punktów obsługujących płatności mobilne. Wiele osób zwraca uwagę na zagrożenie związane z płaceniem bez użycia kodu PIN, nie mniej jednak takie transakcje można zrealizować tylko do pewnej kwoty, poza tym banki nakładają także inne limity, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo. W przypadku dokonywania płatności przez telefon, kodu nie muszą wpisywać wyłącznie posiadacze specjalnej karty SIM. Zazwyczaj płatności przez telefon wymagają wpisania kodu udostępnionego nam przez bank. Decydując się na dokonywanie płatności za pomocą komórki, należy zadbać o odpowiednią aplikację oraz program antywirusowy, który uchroni nas przed złośliwymi programami zagrażającymi naszej aplikacji płatniczej. System płatności typu BLIK, który jest polską aplikacją, będzie działać wyłącznie na terenie kraju. Nie zapłacimy przez telefon za zakupy przebywając za granicą, co trzeba mieć na uwadze. Chociaż teoretycznie Internet jest dostępny wszędzie, pamiętajmy, że może zaskoczyć nas awaria sieci lub po prostu rozładowana bateria w telefonie. Poza tym nie każdy sklep akceptuje płatności telefonem komórkowym.

Płatności za pomocą telefonu to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które niekiedy może okazać się lepszą opcją, niż płatności zbliżeniowe. Oczywiście wraz z powstaniem nowej technologii, trzeba brać pod uwagę różnego rodzaju zagrożenia, warto być ostrożnym, niestety przestępczość internetowa jest coraz częstszym zjawiskiem.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe wrzesień 2023
Bezpłatne konta osobiste wrzesień 2023
Najlepsze karty kredytowe wrzesień 2023
Lokaty bankowe oprocentowanie wrzesień 2023

+