Kredyt gotówkowy – jakie wymagania należy spełnić i jak wygląda proces jego uzyskania?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Kredyty gotówkowe to najpopularniejsza forma pożyczania pieniędzy. Ale czy wiemy o niej wszystko? Często słysząc słowo kredyt, wiemy jedynie, iż jest on udzielany w banku i posiada raty. Wiemy też, że jest wypłacany w gotówce i… przeważnie na tym wiedza wielu osób kończy się. Często chcąc wykorzystać kredyt gotówkowy mamy sporo wątpliwości. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym tak, aby w przyszłości móc podjąć decyzje świadomie i znać wszystkie wady oraz zalety tego rozwiązania.

Kredyt gotówkowy definicja

Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy, który udzielany jest w formie wypłacanej gotówki do ręki klientowi. Składając wniosek kredytowy i otrzymując pozytywną decyzję, klient banku przyjmuje środki wypłacone przelewem na jego konto bankowe lub w formie gotówki wypłacanej do ręki osobiście w oddziale banku. Jest to najpopularniejszy typ kredytów na rynku zarówno wśród klientów jak i banków, które go oferują. Możemy skorzystać z wielu ofert, a praktycznie każdy bank posiada go w swojej ofercie. Na rynku istnieje też wiele promocyjnych ofert, gdzie kredyt gotówkowy możemy wziąć na preferencyjnych warunkach. Celem kredytu gotówkowego jest przekazanie środków klientowi, który chce zrealizować inne cele, a których nie może zrealizować np. z kredytowania dedykowanymi kredytami np. samochodowym czy hipotecznym. Kredyty gotówkowe mają być też rozwiązaniem, kiedy klient chce samodzielnie rozdysponować daną sumę na konkretny cel, a dedykowane kredyty nie są dla niego wygodnym rozwiązaniem.

Kredyty gotówkowe są udzielane na podstawie prawa bankowego. Skorzystać może z nich każda osoba, która spełni wymagania banku oraz znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Oprocentowanie kredytów gotówkowych przeważnie oscyluje w granicach ok. 20%. Banki wykorzystują kredyty gotówkowe jako jedno z głównych źródeł zarobku.

Jak przebiega proces uzyskania kredytu gotówkowego?

Proces brania kredytów gotówkowych jest prosty. Możemy wnioskować o nie zarówno osobiście w oddziale banku jak i w bankowości elektronicznej. Udając się do banku, należy zabrać ze sobą ew. dokumenty o zobowiązaniach, dochodach czy kwestiach finansowych np. wyciągi. Przeważnie czas na złożenie wniosku to ok. 30-40 minut w zależności od banku i procedur. Warto jednak wcześniej udać się na niezobowiązującą rozmowę i poznać wszystkie szczegóły kredytu na pierwszej wizycie, aby móc je przemyśleć i przeanalizować. Gdy zdecydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego, musimy złożyć wniosek. W trakcie takiej wizyt będziemy musieli odpowiedzieć na pytania związane z naszymi danymi osobowymi, sytuacją prywatną, wydatkami, zobowiązaniami czy zarobkami i sytuacją zawodową. Po uzyskaniu tych informacji opcjonalnie musimy złożyć oświadczenie lub przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Gdy wniosek jest kompletny, jest wysyłany do centrali banku, gdzie następnie analitycy bankowi sprawdzają go i podejmują decyzję o przyznaniu środków. Decyzja przeważnie podejmowana jest w ciągu kilku godzin, choć może to być czas krótszy i dłuższy w zależności od indywidualnej sytuacji czy procedur banków. Analogicznie wnioskując o kredyt gotówkowy w bankowości elektronicznej, wniosek i wszystkie dane wypełniamy samodzielnie oraz przesyłamy go jednym kliknięciem do banku.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Aby otrzymać kredyt bankowy, należy spełnić wymogi. Dzielą się one na dwie części — wymogów banku i wymogi finansowe. Z pewnością musimy być w dobrej kondycji finansowej, nie posiadać zadłużeń oraz zarabiać przynajmniej regularnie najniższe świadczenia np. pensje czy posiadać emeryturę. Nie możemy być też wpisani jako dłużnicy do baz danych dłużników. Same banki mogą wymagać od nas przedstawienia regularnych dochodów, zabezpieczenia czy poręczenia od innej osoby. Choć każdy bank może mieć mniejsze lub większe wymagania oraz swoje procedury, są one zobowiązane do zbadania zdolności kredytowej danej osoby właśnie na podstawie wywiadu o sytuacji zawodowej, zarobkach czy weryfikacji klienta w bazach dłużników. Każdy bank jednak samodzielnie podejmuje decyzje i oznacza to, że będąc w konkretnej sytuacji w jednym banku, możemy otrzymać kredyt, a w drugim nie. Ogólnie banki przyznają chętnie kredyt osobom z pozytywną historią kredytową i wysokimi zarobkami czy uregulowaną sytuacją zawodową. Mniej chętnie robią to przy minimalnych zarobkach, umowach cywilnoprawnych, na podstawie których pracuje klient czy przy zerowej historii kredytowej. Kredytów banki nie przyznają jeśli dana osoba posiada zadłużenia potwierdzone wpisem do baz dłużników czy nie posiada regularnego zatrudnienia i dochodów.

Plusy i korzyści kredytu gotówkowego

Pierwszą grupą zalet kredytu gotówkowego, są te związane z samą formą kredytu. Otrzymując gotówkę z banku, możemy wydawać ją na dowolny cel. Nie musimy informować banku lub wybierać konkretnych produktów, jak ma to miejsce np. przy kredycie na sprzęt AGD i dobierać ich pod kątem kredytowym. Mając gotówkę w ręce, będziemy mogli wydawać ją dużo bardziej elastycznie. Często możemy też kupować rzeczy w sklepach, które nie oferują kredytowania za atrakcyjniejszą cenę. Często płacąc gotówką, możemy skorzystać z licznych promocji czy preferencyjnych warunków. Gotówka pożyczona od banku to nie tylko zakup rzeczy, ale też i finansowanie innych marzeń, planów czy projektów. Kredyty bankowe umożliwiają również otrzymanie dużo większej sumy niż z pożyczki i mogą pomóc spełnić nam swoje zawodowe zamiary czy istotne rzeczy w naszym życiu. Sama obsługa, pozyskiwanie czy spłata kredytów są prostym i sprawdzonym sposobem pożyczania pieniędzy.

Drugą częścią zalet kredytu gotówkowego są plusy związane z braniem go w banku. Z pewnością pożyczenie pieniędzy z banku jest dużo bezpieczniejsze aniżeli współpracowanie z prywatnymi firmami pożyczkowymi. Ochrona klienta poprzez prawo bankowe jest dużo dokładniejsza i kompleksowa. Banki są również instytucjami zaufania publicznego, gdzie panują przejrzyste zasady a rozwiązywanie sporów przebiega w oparciu o prawo bankowe — przyjaźniejsze dla klientów. Same banki obecnie posiadają wiele różnych ofert kredytów, dzięki czemu możemy korzystać z licznych promocji a w efekcie atrakcyjnego oprocentowania czy preferencyjnych kredytów. Kredyty w porównaniu do prywatnych pożyczek pozabankowych są często po prostu tańsze, porównując RRSO dwóch produktów finansowych o takiej samej długości.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2024
Bezpłatne konta osobiste maj 2024
Najlepsze karty kredytowe maj 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2024

+