Co jest ważne przy zakupie ziemi?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Inwestycja w ziemię jest dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego musimy dobrze przemyśleć, czemu ma służyć zakupiony przez nas grunt, aby nie popełnić błędu.

Zacznijmy więc od tego, co na tej ziemi ma się pojawić. Inne kryteria będziemy brać pod uwagę przy zakupie ziemi przeznaczonej do użytku budowlanego, inne natomiast gdy będziemy chcieli przeznaczyć ją do działań związanych z rolnictwem. Jeśli nie jesteśmy przekonani, co będziemy chcieli z nią zrobić, trzeba będzie te kryteria zoptymalizować.

Kupując działkę pod budowę domu, przede wszystkim musimy dokładnie obejrzeć to miejsce i zastanowić się, czy będzie ono „wygodne”, tzn. czy jest położone daleko od dużego miasta, czy po drodze znajdują się jakieś sklepy, czy jest ono kompletnie bezludne. O tym jednak wszyscy pamiętamy, ponieważ są to najważniejsze dla nas kwestie, jeśli chodzi o użytkowanie terenu. Są jednak jeszcze inne rzeczy, które w przypadku ich pominięcia, mogą stanowić dla nas duży problem. Grunt może np. nie nadawać się do tego, by wybudować na nim dom ze względu na brak możliwości podłączenia tam wody czy prądu. Ponadto działka może być obciążona jakimiś zobowiązaniami przez inne osoby, które chcąc pozbyć się problemu, zdecydowały się na sprzedaż ziemi.

Decydując się na zakup działki przeznaczonej do uprawy najważniejsze jest właściwie sprawdzenie jakości gleby, aby nie było problemów z jej rolniczym zagospodarowaniem. Rolnik, który miał już do czynienia z tego typu pracą, doskonale będzie wiedział, czy ziemia nadaje się do tego, by uprawiać na niej rolę czy nie. Osoba, która chce np. zakupić ziemię, aby wynająć ją komuś, kto zajmie się uprawą, powinna na miejsce udać się z kimś, kto będzie potrafił ocenić, czy warto taką ziemię kupić. Nie musimy od razu zabierać ze sobą fachowca, wystarczy znajomy rolnik, który ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Widzimy więc, że znacznie mniej czynników trzeba mieć na uwadze w przypadku zakupu ziemi rolniczej. Ta jednak później będzie wymagała od nas więcej „opieki”. Grunt przeznaczony pod budowę domu sprawia więcej problemów na początku, jednak w fazie budowania nie powinniśmy już trafiać na żadne przeszkody.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2022
Bezpłatne konta osobiste maj 2022
Najlepsze karty kredytowe maj 2022
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2022

+