Karta debetowa a kredytowa – różnice i podobieństwa

Expander kredyty Szczecin kontakt

Chyba każdy z nas posiada kartę płatniczą. Korzystamy z nich w sklepie, restauracji, dokonujemy płatności online czy wypłacamy gotówkę z bankomatu. Nie każdy jednak wie, czym różni się karta debetowa od kredytowej.

Obie należą do katalogu kart płatniczych i zwykle klient banku może mieć je równocześnie. Karta debetowa wydawana jest do rachunku, natomiast karta kredytowa wymaga zawarcia odrębnej umowy i jest produktem kredytowym. Przy każdorazowym jej użyciu klient zaciąga, w myśl przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, kredyt.

Karta do rachunku (debetowa)

Karta debetowa wydawana jest na życzenie klienta do rachunku osobistego. Jej zadaniem jest ułatwienie korzystania z dostępnych na koncie środków. Nie wymaga się regularnych wpływów na rachunek, zdolności kredytowej czy historii kredytowej. Dzięki niej klient wykorzystać może jedynie te środki, które są zgromadzone na koncie. Narzędzie to wykorzystywane może być do wypłat gotówki z bankomatu, płatności za towary/usługi, transakcji online. Często bank umożliwia takim klientom korzystanie z tzw. debetu, czyli przyznanego limitu dodatkowego w ramach konta. Jednak wiąże się on, po wykorzystaniu, z dodatkowymi kosztami (odsetki od wykorzystanej kwoty i opłaty, zwykle rocznej).

Karta kredytowa

Ta karta wydawana jest na wniosek klienta. Nie jest związana nawet z posiadaniem rachunku osobistego w banku, w jakim wnioskujemy o kredyt w tej formie. Kwota przyznanego limitu ustalona jest przez bank po zbadaniu historii i zdolności kredytowej kredytobiorcy. Wykorzystując kwotę z limitu zaciągamy kredyt, który zwykle przez 50-60 dni jest dla nas, klientów darmowy. Po upływie tego terminu naliczane są odsetki (znacznie wyższe, niż przy innym kredycie gotówkowym). Koszty klient ponosi także wypłacając kartą gotówkę z bankomatu (prowizja ustalana jest przez bank i wykazana w tabeli opłat i prowizji).

Podsumowując – karta debetowa umożliwia bezpłatne korzystanie z niej w przypadku transakcji bezgotówkowych czy wypłat środków do wysokości salda rachunku osobistego. Karta kredytowa umożliwia wykorzystanie limitu przyznanego przez bank posiadaczowi na zasadzie odnawialnej pożyczki. Używana z umiarem może stanowić zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Należy jednak pamiętać, by używać jej do transakcji bezgotówkowych i spłacać wykorzystane środki na czas.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2024
Bezpłatne konta osobiste maj 2024
Najlepsze karty kredytowe maj 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2024

+