Kredyt hipoteczny – ograniczenia wiekowe kredytobiorcy?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Decyzja banku dotycząca przyznania kredytu hipotecznego uzależniona jest od wielu czynników. Niewątpliwie wpływ ma dotychczasowa historia kredytowa, wysokość dochodów i wyliczona na podstawie innych także składowych zdolność kredytowa. Pod uwagę brany jest również wiek kredytobiorcy. Obecnie banki maja odmienne standardy związane z wiekiem. Minimalna granica pozwalająca się starać o przyznanie kredytu to 18 do 21 lat. Nie ma górnej granicy, choć wiek przesądza o okresie, na jaki zostanie udzielony kredyt. Tak więc im starsza osoba, tym okres spłaty stosunkowo krótszy, bowiem banki przeliczają ile lat może mieć kredytobiorca na dzień ostatecznej spłaty. Z tym tez jest różnie. Niektóre banki przyjmują 70,75 czy nawet 80 lat, więc i pięćdziesięciolatkowie mogą wykorzystać 30 – letni okres spłaty kredytu. Akurat te przeliczenia mają sens, bowiem średnia długość życia stale się obniża, a dochody po przejściu na emeryturę są zwykle niższe. Jak to przedstawia się w praktyce?

Kredyty hipoteczne zaciągane są średnio na 25-30 lat, mimo że Komisja Nadzoru Finansowego dąży do obniżenia okresu kredytowania. Banki pod uwagę biorą wiek głównego kredytobiorcy, m. in Alior Bank, który jest skłonny pożyczyć pieniądze osobie, która w dniu ostatniej wpłaty raty będzie miała 80 lat. Taki sam wiek wymagany jest w BPH Banku Pocztowym Getin Banku, z tym że w Banku BPH współkredytobiorcami są także dzieci i ich dochody zostały uwzględnione przy wyliczaniu zdolności kredytowej lub LtV netto nie przekracza 50%. Inne banki ograniczają wiek kredytobiorcy do wieku w chwili spłaty zobowiązania nie przekraczającego 70 czy 75 lat. Istnieje oczywiści możliwość indywidualnego rozpatrzenia wniosku, nie mieszczącego się w podstawowych wymaganiach banku, co do wieku kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania, bądź dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia na życie, z cesją na rzecz banku (np. w BZ WBK).

Wynika więc, że osoby po pięćdziesiątce nie powinny mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego na okres do 30 lat, choć z praktyki wynika, że, pewnie wynika to z doświadczenia życiowego i wiedzy, nie decydują się na aż tak długi okres kredytowania. Im dłuższy czas spłaty, tym wyższe odsetki. Raty miesięczne są wówczas wyższe, co znacznie obciąża domowy budżet no i niezbyt dobrze wpływa to na zdolność kredytową, w sytuacji gdyby konieczne było zaciąganie innych zobowiązań przez kredytobiorcę, który zdecyduje się na krótszy czas spłaty kredytu hipotecznego.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe czerwiec 2024
Bezpłatne konta osobiste czerwiec 2024
Najlepsze karty kredytowe czerwiec 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie czerwiec 2024

+