Kilka porad dla sprzedających mieszkanie

Expander kredyty Szczecin kontakt

Jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie, pamiętaj żeby nie robić tego chaotycznie i bez pomyślunku. Ważne jest, aby pomyślał o paru istotnych kwestiach. Po pierwsze musisz się zastanowić, czy chcesz sprzedać mieszkanie sam czy z pomocą agencji nieruchomości. Z agencją będzie co prawda drożej, ale z pewnością szybciej i być może bezpieczniej, gdyż pośrednicy zajmą się wszystkimi formalnościami. Oczywiście można sprzedać mieszkanie samemu, a jeżeli nie zna się na prawie wynająć w tym celu prawnika.

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie ceny sprzedaży. Najlepiej zrobić to z rzeczoznawcą majątkowym, który wyceni ile warte jest mieszkanie, przychodząc i oglądając lokal. Po kilku dniach zostanie nam przysłany operat szacunkowy, w którym zostanie określona wartość mieszkania. Jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Pomóc w wycenie lokalu może również agencja nieruchomości, która oceni czy nasza proponowana cena jest odpowiednia. Można także zorientować się w cenach mieszkań o podobnym metrażu, standardzie i okolicy, co nasze i samemu zaproponować cenę. Należy jednak pamiętać, że wstępne ceny są znacznie wyższe od cen transakcyjnych, ich wartość może przekraczać ostateczne kwoty o 20-30%. Dzieje się tak z powodu negocjacji z klientem i koniecznością opuszczenia ceny. Nie należy się więc dziwić, że każdy będzie chciał kupić jak najtaniej i nie można trzymać się kurczowo kwoty wywoławczej, gdyż w ten sposób nigdy nie sprzedamy mieszkania.

Jak już znajdziemy kontrahenta warto jest również sporządzić umowę przedwstępną, która może być pewną gwarancją, iż strony nie wycofają się z transakcji (jednak nie do końca formalną).

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe marzec 2023
Bezpłatne konta osobiste marzec 2023
Najlepsze karty kredytowe marzec 2023
Lokaty bankowe oprocentowanie marzec 2023

+