Co to jest efektywna stopa procentowa?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Stopa procentowa czasami okazuje się naszym wrogiem, innym zaś razem prawdziwym sprzymierzeńcem. Mianem tym określamy miernik przychodu, jaki należy się podmiotowi, który udziela innej osobie pożyczki. Spróbujmy wytłumaczyć sprawę nieco mniej skomplikowanie. Chodzi tutaj o dodatkowe pieniądze jakie należą się kredytodawcy. Najczęściej jest nim jakaś instytucja finansowa, na przykład bank. Bardzo chętnie udziela on swoim klientom kredytów, w zamian za to oczekują jednak spłacenia nie tylko realnie pożyczonych pieniędzy, ale również odsetek.

Odsetki wylicza się właśnie na podstawie stopy procentowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ona zmienna. Wszystko zależy właściwie od aktualnej sytuacji na rynku finansowym, ale także płynności pieniężnej jaką zapewnia bank.

Istnieje coś takiego, jak efektywna stopa procentowa. Mianem tym określa się stopę, która uwzględnia całościowy, to znaczy kompletny przychód z kapitału. Oznacza to, że bierze się pod uwagę nie tylko pożyczoną kwotę, ale również efekt kapitalizacji odsetek, prowizje i opłaty związane z transakcją oraz sposoby spłaty kredytu.

W polskiej bankowości można wyróżnić kilka rodzajów stopy procentowej. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że ten czynnik zawsze będzie zmienny, wystarczy, że na rynku finansowym pojawią się jakieś informacje, albo też znacznie pogorszy się sytuacja danego banku. Właśnie dlatego powinniśmy się liczyć z konkretnym ryzykiem, które pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy zaciągamy stosunkowo wysoki kredyt.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe wrzesień 2023
Bezpłatne konta osobiste wrzesień 2023
Najlepsze karty kredytowe wrzesień 2023
Lokaty bankowe oprocentowanie wrzesień 2023

+