Problem z lokatami. Co to są lokaty jednodniowe?

Expander kredyty Szczecin kontakt

Oszczędzanie dla wielu z nas może być nie lada wyzwaniem. Trudno odłożyć jakąś sumę, kiedy ciągle jesteśmy narażeni na wydatki. Jeszcze trudniej jest zbierać pieniądze w domu – zawsze istnieje możliwość ich wykorzystania na jakiś cel. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się lokaty, dzięki którym nie dość, że możemy zaoszczędzić uzbierane pieniądze, to jeszcze mogą przynieść nam zysk.

Mówiąc o lokatach, nie sposób nie wspomnieć o lokatach jednodniowych, które stają się coraz bardziej popularne. Jaki jest ich fenomen? Otóż od zysku z lokaty nie trzeba płacić podatku, jeśli odsetki nie przekraczają określonej kwoty. Jak to działa? Lokata jednodniowa, jak sama nazwa wskazuje, otwierana jest na jeden dzień. Każdego dnia naliczane są odsetki, które dodaje się do sumy pieniędzy zgromadzonej na lokacie. Następnie lokata się odnawia i proces się powtarza. Jest jednak warunek prawidłowego funkcjonowania takiej lokaty. Ważna jest kwota odsetek, a dokładnie podatek, jaki trzeba od niej naliczyć. Jeśli jest on mniejszy niż 0,50zł redukuje się go do zera, tym samym dzieje się tak, jakby w ogóle go nie było.

Jeśli lokata każdego dnia jest kapitalizowana, trzeba być bardzo ostrożnym. Oznacza to w praktyce, że codziennie zmienia się kwota, od której są naliczane odsetki. Do kwoty bazowej doliczamy więc to, co „zarobiliśmy”.

Taka lokata to bardzo ciekawy pomysł na oszczędzanie. Zakładana jest na jeden dzień, więc kiedy tylko chcemy, możemy ją zerwać. Istotne jest to, że odsetki są dodawane do podstawowej kwoty, więc rezygnując z lokaty, niczego nie tracimy. Ryzyko jest jednak takie, że podatek odliczany od odsetek przekroczy próg 0,5zł, a wtedy lokata w ogóle nie będzie opłacalna. Jeśli chcemy oszczędzać pieniądze przez dłuższy czas, lepiej pomyśleć o lokacie długoterminowej, gdzie może nie uda nam się bardzo dużo zyskać, ale na pewno nie będziemy obarczeni ryzykiem straty.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2024
Bezpłatne konta osobiste maj 2024
Najlepsze karty kredytowe maj 2024
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2024

+