Co to jest inflacja?

Expander kredyty Szczecin kontakt

O inflacji z pewnością słyszał każdy z nas. Nawet, jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę, na czym polega to zjawisko, nie jest możliwe unikanie tematu. Pojawia się on bowiem w telewizji i w prasie, rozmawiają o tym specjaliści w programach biznesowych i ekonomicznych. Okazuje się, że inflacja może być problemowa, dlatego wywołuje tak wiele emocji.

Spróbujmy zatem zdefiniować to zjawisko. Otóż, inflacja to wzrost poziomu cen w gospodarce. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w naprawdę wielu sytuacjach. Czasami pojawia się jakiś niespodziewany kryzys, innym razem pogarsza się sytuacja gospodarcza. Zadziwiające jest to, że inflacja powinna być pozytywna dla państwa. Jeżeli wzrastają ceny określonych produktów, to można na nich więcej zarobić, co pozwala na zasilenie Skarbu Państwa. W praktyce jednak zwykle wygląda to nieco inaczej.

Wiemy przecież, że nie całe społeczeństwo jest bogate i nie każdego z nas stać na kupowanie drogich i luksusowych produktów. Konsekwencją tego, że mniej ludzi będzie klientami jest zazwyczaj mniejszy dochód państwa.

Trzeba jednak zauważyć, że inflacja może być stabilna i wtedy nie powoduje żadnego ryzyka. Jeżeli trwa krótko, państwo ani konsumenci nie muszą się niczego obawiać. Sytuacja wygląda nieco gorzej wtedy, gdy inflacja utrzymuje się przez długi czas i jest agresywna. Wtedy niemożliwe jest planowanie kolejnych działań i poczynań, co może okazać się problematyczne.

Konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, że istnieją dwa rodzaje inflacji. Popytowa jest zazwyczaj rezultatem wzrostu podaży pieniądza, wywoływana jest najczęściej wzrostem wydatków rządowych. Natomiast inflacja kosztowa jest spowodowana tym, że trzeba ponieść większe koszty produkcji określonych dóbr.

Sprawdź także zestawienia produktów bankowych:
Najtańsze kredyty gotówkowe maj 2022
Bezpłatne konta osobiste maj 2022
Najlepsze karty kredytowe maj 2022
Lokaty bankowe oprocentowanie maj 2022

+